5 VECÍ, KTORÉ POTREBUJEŠ VEDIEŤ, KEĎ CHCEŠ SCHUDNÚŤ

chudnutie, jedllo, fit postava,

5 vecí, ktoré odporúčame všetkým ženám, ktoré chcú schudnúť a nechcú sa pri redukcii váhy a formovaní postavy trápiť. Väčšina žien sa chce cítiť vo svojom tele sexy a mať svoju postavu snov.    Týmto článkom vám prezdradíme, ktorých 5 vecí by sme poradili našim klientkám. Sú to veci, ktoré by mali byť známe, no dnes si k nim povieme viac a pokiaľ už ich robíš si na tej najlepšej ceste za svojou postavou. Tak poďme nato.

Bieľkoviny, bielkoviny a ženy a bielkoviny

Bielkoviny. Na prvý bod sa pustíme hneď naplno. Z našich skúseností je v dnešnej dobe veľký problém príjem bielkovín a zároveň strašiak. Poviem vám jeden príbeh mojej klientky Ivky. Ivka za mnou príšla s problémom, že sa jej nedarí schudnúť a cíti sa stále hladná. Počíta si kalórie, cvičí, ,,robí všetko správne“ a aj tak to nejde. Div sa svetu problém bol jednoduchý. Spravili sme základnú analýzu stravovanie a AHA problém bielkoviny. Len takáto malá banalita zmenila jej hlad na to, že sa cíti sýtejšie a chudnutie sa zrazu pohlo, pretože aj regenerácia a celkový tréning bol na lepšej úrovni. Vieme, že Ivka nieje jediná, ktorá môže mať tento problém. Veľa žien si totiž myslí, že stačí si dať na raňajky ovsené vločky s ovocím, na obed zemiaky s rybkou, olovrant kávička a na večeru už len ľahkú zeleninku a majú to vyhraté… Samozrejme nehovoríme, že je to zlé, ale poďme sa teraz pozrieť nato, prečo to môže byť lepšie a nemusíte sa zbytočne trápiť hodinami štúdia. V ovsených vločkách tých bielkovín veľa teda nie je, v tých 100g rybky čo si si dala v MENU na obedík ich až tak veľa tiež nebude a v zeleninke, no posúď sama. Mnohé z vás si nahrádzajú možno potraviny v strave zdravými variantami ako su napríklad – oriešky, avokádo, špaldovo-raw-bio-ultra-zdravé veci. Samozrejme, mnohé veci môžu byť super, ale znova často krát málo bielkovinové. Poradíme ti. Daj si k tým ranným vločkám 20g proteínu alebo grécky jogurt. Pri obede si daj mäsko alebo trochu viac tej rybky, na olovrant skús tvaroh, cottage, tuniak alebo všelijake proteínové výrobky, ktoré dnes nájdeme všade v obchodoch ako sú (LIDL, KAUFLAND a pod.)

Ďalšia rada maj v každom jedle minimálne 20-25g bielkovín. Maj na pämati, bielkoviny potrebuješ , niesú len pre chlapov. Ak chceš peknú postavu a chceš byť pri diéte viac zasýtená, cesta budú bielkoviny a až potom ďalšie faktory. A nakoniec ti iba prezdradíme, že je to stavebná jednotka (vrátane kostí) takže asi tušíš, že dôležite budú :).

Spánok ako faktor úspechu pri chudnutí

2. Spánok. Spánok môže znieť úplne košér, ale toto môže byť kľudne úplne kľúčova, ba až bežná zanedbaná chyba. Začneme hneď z ostra. Vedela si, že mnoho štúdií ukazuje , že spánok, môže ovyplyňovať tvoj nadbytočný príjem kalorií a to až 252kcal za deň. Keď sa nato pozrieme z týždňového intervalu môže to byť až 252kcal x 7dní = 1764kcal viac a to znamená, že nemusíš chudnúť a to určite nechceš.

V týchto štúdiach bolo ešte zaújímavé to, že zvýšení kalorický príjem pri nedostatočnom spánku sa týkal skôč žien ako mužova to iste platilo aj pri pocitovaní hladu. Prečo to tak je? Pretože výsledky hovoria, že prichádza ku zmenám aktivity v mozgu, ktoré sú spojené so systemami v mozgu a tie majú na starosti kotrolu jedla a ich kongnitvíne funkcie.

Záver k spánku a odporúčania. Spánok aspoň 6hodín denne. Spánok by mal prebiehať v tmavej miestnosti bez modrého svetla (napr. televízor). Ďalší tip – nepoužívať smartphone aspoň 2hod pred spánok a ak už inak nedáš, tak si zapni aspon nightshift režim.

Pome ďalej pretože pri spánku by sme mohli ostať ešte najbližšich 20 strán.

Tréning, silový tréning a kardio

3. Poriadny tréning. Táto téma je trošku rozsiahlejšia ale poďme nato. Je mi niekedy ľúto, keď počúvam ženy ako cvičia, ako sa trápia a čo im niekto nanahováral. Citujem ,,ak chceš schudnúť musíš robiť KARDIO“ totálny bullshit. Pri chudnutí nie je potrebné robiť kardio. Keď ta to nebaví prečo by si to mala robiť? To, že to môže byť dobrá pomôcka pri chudnutí áno, ale vieš vôbec, prečo by si ho mala robiť. V dnešných informáciach mi chýba to pochopenie prečo by si to mala vlastne robiť… Aby som nezostal pri teorií, tak v praxi to znie ! kardio môže byť dobré pre navýšenie kaloríckého deficitu pri redukcii hmotnosti resp. chudnutí a samozrejme na navýšenie kondície aby si sa nezadýchala, keď v Auparku vypnú eskalátori.

Regenerácia, oddych a zaslúžený deaload

4. Regenerácia. Ako isto vieš regenerácia patrí k processu, nedá sa ísť nonstop na 110% a potrebuješ mať v tom systém. Ako prvé by som opomenul, že chudnutie je lineárny proces. Pri snahe o chudnutie budú dôležité dva faktory a to je konzistentonsť a + trpezlivosť to znamená, že si si vedoma toho, že chudnutie je dlhší proces a nechčes schudnúť všetku nadobudnutú váhu hneď ale postupne, tak ako si to naberala však? Viem z vlastných skúseností, že tieto dve veci ženy ingorujú (konzinstentnosť/ trpezlivosť)

Aby sme sa vrátili k regenerácií dopraj si raz začať tzv. deaload (teda oddych može byť buď aktívny alebo pasívny ale o tom niekedy inokedy). V praxi to bude znamenať že si daš po dobu 4-6 týžnov prísnejší režim a po ňom nasleduje 1 týžden voľna za mňa ideál znížiť frekvenciu tréningov čí vymeniť aktivity a trochu odreagovať.

Striktné stravovanie a žiadna flexibila/vyradovanie sacharidov a podobne nezmysli

5. Posledný chyba/nechyba v chudnutí je vyššie uvedený nadpis a to skritné stravovanie a žiadna flexibilita. Čo pod tým máš chápať? Je to veľmi jednoduché. Toto je ďalši jeden z receptov ako nedosiahnuť svoj cieľ. Prečo? Pretože pravdepodobne sa necheš stravovať podľa papiera po celý život však? Asi nechceš byť bez pečiva a celkovo sacharidov po celý čas však? A takto by som mohol pokračovať ďalej. Táto téma je tzv. nekonečný príbeh šarlatánov, ktorý vám budú hovoriť čo môžete a čo nemôžete. VYKAŠLITE SA NA NICH. Vaša strava má byť pestrá, správne makroživinovo rozdelená a nemá ti čo zakazovať. Máš sa naučiť základné princípy a správne návyky stravovania, ktoré ti zostanú do konca života. Ešte raz si prečítaj poslednú vetu alebo súvetie ,, do konca života“ . Tým som ti prezradil prečo nerobiť extrémy v stravovaní a prečo nevyradovať určité potraviny zo stravy. A ako sa máš teda stravovať? Sleduj si príjem, cvič a užívaj si život. Ako nato? Najdi si svoj štýl stravovania, ktorý ti bude vyhovovať, nadstav si príjem podľa cieľa a snaž sa ho denno denne splniť aspoň na 80-90% a si v pohode. Ja sa rád orientujem pravidlom 80/20 a to platí pri veľa veciach a v stravovani to znamená – splň 80% kvalitnej výživnej stravy (menej spracovaných potraviín) a 20% si uži jedlo, ktoré máš rád. A nezabudni ešte na poslednú vec zdravé sa nerovná bezkalorické.

Ak hladáš informácie zdarma o stravovaní a cvičení pridaj sa do Facebook skupiny – Telo ako bohyňa. Témy overené praxou a vedou žiadne vymyslené žvásti.

description